جامعه - اخبار كلی
اخبار كلی
کوثر و حسین ۱۴ و ۱۶ ساله بودند که با هم آشنا شدند و ازدواج کردند، حالا به ذهنشان رسیده تا به قول خودشان «ازدواج خوش موقع» کمپین راه بیندازند؛ این کمپین را از تجربه خودشان شروع کرده‌اند. زوج جوانی که معقتدند، خود افراد باید برای زمان ازدواجشان تصمیم بگیرند و با قانون، بگیر و ببند نمی‌شود حق ازدواج را از دیگران سلب کرد. ویدئوی ساده این زوج جوان در فضای مجازی سر‌و‌صدای زیادی راه انداخته و واکنش‌های متفاوتی را از سوی کاربران در پی داشته است. اما فارغ از هر قضاوت، انتقاد این زوج جوان به لایحه افزایش سن ازدواج چندان غیرمنطقی به نظر نمی‌رسد؛ اینکه ازدواج تصمیمی شخصی و فردی است، نمی‌شود آن را با قانونگذاری محدود و ممنوع کرد و از آن مهم‌تر هر فرد زیر ۱۸ ساله‌ای نابالغ و نادان نیست، همچنان که هر فردی در سنین بالا، الزاماً فرد پخته‌ای نیست. به خصوص اینکه ما در دوران دفاع‌مقدس و انقلاب تجربه اعتماد به جوانان را داشته‌ایم و چهره‌هایی همچون شهید حسن باقری، شهید محمود کاوه، شهید مهدی زین‌الدین و ده‌ها چهره دیگر از جوانانی که در سنین ۱۸ تا ۲۱ سالگی توانستند در جبهه‌های حق علیه باطل شگفتی‌ساز شوند و با دست خالی در برابر دشمن تا بن دندان مسلح کشور را اداره کنند. دیگر شهدای دوران دفاع مقدس نیز اغلب کمتر از ۳۰ سال سن داشتند و اثبات کردند، سن و سال، پختگی لازم و ملزوم هم نیستند بلکه می‌توانند مکمل هم باشند.
دیدار محققان پژوهشکده علوم شناختی با رهبر انقلاب، حلقه توجه خاص ایشان به علوم نسبتاً جدید را کامل کرد. در سخنان رهبر انقلاب، از علوم نانو، سلول‌های بنیادی، علوم هسته‌ای و علوم هوا فضا بسیار سخن به میان می‌آید؛ علومی که برخی مثل نانو و سلول‌های بنیادی کاملاً جدید هستند و برخی دیگر نیز بیشترین پیشرفت‌ها را در ۶۰ سال اخیر داشته‌اند.
گفت‌وگوی «جوان آنلاین» با سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس درباره طرح ممنوعیت تبلیغ موسسات کنکور
در شرایطی که معاون سیما در تذکری خواستار کاهش ۵۰ درصدی پخش تبلیغات موسسات کنکور شده، اما عزمی جدی از سوی صداوسیما برای کاهش آن دیده نمی‌شود. به همین دلیل نمایندگان مجلس برای ممنوعیت تبلیغات موسسات کنکور طرحی را تهیه کرده‌اند و آستین همت خود را برای اجرایی شدن آن بالا زده‌اند.
قراربود مدت زمان صدور گواهینامه‌های رانندگی به کمتر از ۴ روز کاری برسد، اما چندماهی است که این زمان به بیش از ۴ یا ۵ ماه رسیده و متقاضیان دریافت گواهینامه را کلافه کرده است.
وجود گزاره‌های مختلف باید به صورت مصداقی موردارزیابی و قیاس قرار گیرد. برخی از مهم‌ترین شاخص‌هایی که علم نسبت به وضعیت پیشین و پس از آن می‌تواند ما را به اقدامات صورت‌گرفته در این چهل سال رهنمون سازد عبارتند از: توسعه انسانی، سلامت و سوادآموزی
علیرضا سزاوار
یکی از طرح‌های موسمی دوران انتخابات که اکنون به گل نشسته، طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان بود؛ طرحی که فارغ‌التحصیلان دانشگاهی با ثبت‌نام در سامانه آن قرار بود جذب بنگاه‌های مختلف شوند.
سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد، یک‌سوم کارکنان این سازمان در دو سال گذشته مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند. هر چند که برخی معتقد هستند مصادیق و معیار‌های آزار جنسی در غرب و سایر کشور‌های دنیا متفاوت است، اما نکته اینجاست که دبیرکل سازمان ملل هم در نامه‌ای به کارمندانش درباره آمار منتشر شده در این‌باره نوشته است: «این دو چیز به من می‌گوید؛ ما هنوز راه زیادی برای اینکه بتوانیم یک بحث کامل و علنی درباره اذیت و آزار جنسی داشته باشیم، داریم و دوم اینکه ممکن است نوعی حس بی‌اعتمادی ناشی از انفعال و فقدان پاسخگویی وجود داشته باشد.» اساتید حقوق بین‌الملل در گفت‌وگو با روزنامه «جوان» با تکیه بر همین موضوع اعتقاد دارند این سازمان نیاز به اصلاحات ساختاری دارد که از زمان کوفی‌عنان دنبال می‌شده است. افزون بر این سازمانی که داعیه‌دار مقابله با تبعیض در نهاد‌های مختلف به‌خصوص حقوق بشر است، در داخل دچار نقض قوانین است. حال آنکه بخش دیگری هم به ناکارآمدی یا ضعف ساختار سازمان ملل بر می‌گردد که در عالی‌ترین سطوح خود دچار مشکل است.
با سپری‌شدن حدود پنج سال از اجرای طرح تحول سلامت و در شرایطی که این طرح بخشی از هویت دولت تدبیر و امید به حساب می‌آمد، حالا سعید نمکی سرپرست وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید: «طرح «تحول سلامت» تفکر و منطق اقتصادی برای اداره نداشت.» نمکی در حالی طرح تحول را فاقد منطق اقتصادی می‌داند که این طرح پرچم‌دار اصلاحات اجتماعی دولت یازدهم خوانده می‌شد. طرحی که همتراز با «برجام» برگ برنده دولت تدبیر و امید بود و حتی به برخی رسانه‌های جهانی هم راه یافت تا جایی که روزنامه فاینشنال تایمز در مطلبی با تأکید بر اینکه این طرح از اوباما کر الهام گرفته‌شده، اینگونه تحلیل کرده بود. «روحانی کر»؛ برگ برنده شیخ اعتدال در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶». با تمام این‌ها دولت دوازدهم انگار چندان تمایلی به ادامه این طرح ندارد و این عدم تمایل را با تغییر سیاست‌ها و در نهایت تعویض وزیر بهداشت رخ‌نمایی می‌کند. در چنین شرایطی است که نواقص طرح تحول نه از جانب منتقدان که از سوی خود دولتی‌ها رسانه‌ای می‌شود تا جایی که سرپرست وزارت بهداشت تا همین چند روز پیش بر ادامه طرح تحول تأکید داشت، اما روزگذشته در قامت یک منتقد تمام عیار ظاهر شد و بخش‌هایی از کاستی‌های این طرح را رسانه‌ای کرد.
به گفته دادستان تهران وکلا به متهمان دور زدن قانون را می‌آموزند
دادستان تهران با اشاره به اقدامات شش‌ماهه اخیر دادستانی تهران در مبارزه با فساد پس از استجازه از مقام معظم رهبری، تشکیل شعب ویژه را به مثابه تحقق عملیاتی شدن همت و اراده، عنوان کرد و گفت: مبارزه با فساد اقتصادی به شدت ادامه دارد، اقدامات دستگاه قضایی با استجازه وارد مرحله جدیدی شده است.
یکی از مراجع تقلید شیعیان با بیان اینکه هر اقدامی در حوزه اقتصاد به سرعت خودش را نشان می‌دهد، گفت: مردم بهبود وضعیت اقتصادی را باید در سفره‌های خود و نه آمار مدیران ببینند.